Hírek, információk - Irodalmi kirándulás

Irodalmi kirándulás2018. május 30.

Iskolánkban hagyománnyá vált, hogy minden év tavaszán az 5. évfolyamos tanulókkal útra kelünk, és megismerkedünk környékünk irodalmi emlékhelyeivel. Kirándulásunk első helyszíne Egyházashetyén Berzsenyi Dániel szülőháza volt. Ahogy beléptünk az emlékmúzeummá lett házba, az 1800-as években éreztük magunkat. A szépen berendezett konyha tárgyai segítettek elképzelni, milyen volt a nemesi család mindennapi élete 200 évvel ezelőtt. A szobában és az előszobában sok kép, családi bútor, könyv emlékeztet a híres költő itt töltött éveire. Onnan a Veszprém megyei Iszkázra utaztunk, Nagy László szülőházába. Az ő édesapja parasztgazda volt, akinek szép nagy háza a falu szélén áll. Teljesen lenyűgözött minket a ” bolgár szoba”, mely arra emlékezteti a látogatót, hogy Nagy László fordítóként is dolgozott. Nagy meglepetés ért minket a ház kutatószobájában, ahol a falat a néhány éve odavitt koszorúnk díszítette. Csöngére utazva vidáman énekeltük és szavaltuk Weöres Sándor gyerekverseit a buszban: a Csiribiri, a Haragosi, a Sehallselát Dömötör, a Buba éneke, a Kutyatár, a Galagonya, a Pletykáló asszonyok mind nagyon szép kisgyerekkori emlékeket idéztek fel bennünk. Az emlékház kiállításának rendkívül gazdag anyaga megeleveníti a régmúltat is: bemutatja a költő őseinek idejét, egészen Weöres Sándor nagyapjának koráig. Az elhelyezett fülhallgatók segítségével meghallgatható, ahogy a költő saját verseit mondja, s élvezhetők megzenésített gyerekversei is. Utolsó állomásunk a Petőfi Sándor emlékére berendezett kiállítás Ostffyasszonyfán. A 16 éves költő néhány hónapot töltött a faluban. Rokona, Salkovics Péter különböző munkákkal bízta meg őt: az elemi iskolába készülő ötéves fia mellé megfogadta házitanítónak, valamint földmérő mérnöki irodájában is igyekezett hasznát venni Petőfi jó képességeinek, elsősorban szép írásának és rajztudásának. Tanulóink az élményeiket PowerPoint bemutató formájában dolgozták fel.